Férfi inkontinencia


Férfi vizelet inkontinencia: alapvető információk
  • Akaratlan vizeletvesztésként vagy inkontinenciaként is ismert
  • Nőket és férfiakat egyaránt érint kortól függetlenül, bár idősebb korban növekszik a hajlam
  • A demenciával és széklet inkontinenciával együtt a 65 év felettieket leggyakrabban érintő betegségek közé tartozik
  • Idős embereknél, akik fizikailag inaktívak, nagyobb eséllyel alakul ki inkontinencia
  • Férfiak körében gyakran a prosztata műtéti úton való eltávolításának következtében alakul ki

Fény az alagút végén!

A vizelet inkontinencia kezelésére kifejlesztett eszközöknek, mint például az ATOMS-nak köszönhetően, évente páciensek ezrei térhetnek vissza normál életvitelükhöz megszokott környezetükben. Az ATOMS implantátum bármelyfokú inkontinencia esetén beültethető, és biztosítja a beteg visszatérését aktív életmódjához. 

Más implantátumokkal ellentétben, az ATOMS műtéti beavatkozás nélkül később is szabályozható, és működtetése a betegtől nem igényel kézi manipulációt (pl. pumpálást). Miután az eszközt orvosa az ön állapotához igazította, önnek mindössze hagynia kell, hogy az ATOMS végezze a dolgát!


A betegségről
A legtöbb esetben a prosztata műtéti eltávolítása okozza a férfi vizelet inkontinencia kialakulását. Ez már önmagában is nagy feszültséget okoz a betegekben, ám az ezt fokozó inkontinencia meglehetősen negatívan befolyásolja az életminőséget. Tanulmányok igazolják, hogy az érintett férfiak aránytalanul jobban szenvednek az inkontinencia tüneteitől, mint az inkontinenciában szenvedő nők.

Alapvetően 3 súlyossági fokozatot különböztetünk meg medence- vagy prosztata műtét után kialakuló inkontinenciában:

I. Stádium

Enyhe szivárgás megerőltető fizikai munka végzése közben, nincs szivárgás fekvő helyzetben

II. Stádium

Mérsékelt szivárgás enyhe fizikai munka végzése közben, vagy testhelyzet változtatás során; nincs szivárgás fekvő helyzetben

III. Stádium

Jelentős vizeletvesztés fizikai aktivitás nélkül is, akár fekvő testhelyzetben, mely elérheti a teljes vizeletveszést is. (akaratlagos vizelés nincs, mert a hólyag nem telődik)


Kezelési eljárások

Konzervatív terápiák

A prosztata radikális eltávolítása után számos férfi tapasztalhat átmeneti inkontinenciát, amely pár hónap után megszűnik.
Konzervatív módszerek az inkontinencia kezelésére:

  • Medencefenék tréning
  • Elektrostimuláció
  • Hólyag tréning
  • Folyadékbeviteli szokások változtatása (folyadékbevitel csökkentése, valamint a húgyhólyagot irritáló anyagok, mint például kávé, kerülése)

Amennyiben a prosztata eltávolítását követő 6-9 hónap után is inkontinenciát tapasztal, orvosa műtéti beavatkozást javasolhat. Különböző típusú implantátumok érhetők el, melyek támogatják a természetes záróizom funkcióját, és enyhítik, akár teljesen meg is szüntetik az inkontinenciát.

Műtéti beavatkozás

A leggyakoribb eljárások stressz inkontinencia kezelésére:

  • Duzzasztó anyag
  • Állítható és nem állítható húgycső alá behelyezhető szalagok
  • Pro-ACT System (két kis méretű ballon beültetése a húgycső két oldalára)
  • Műszfinkter

A fent említett szerkezetek többsége ugyanazon alapelvre épül: a húgycső összenyomásával megakadályozzák az önkéntelen vizeletvesztést.

Az ATOMS az egyik legújabb állítható implantátum, hálós karokkal és feltölthető szilikon párnával, mely a vizelet inkontinencia bármely stádiumánál alkalmazható. A szerkezet sajátossága, hogy műtét után is szabályozható sebészi beavatkozás nélkül.

We use cookies to enable the proper functioning and security of our website, and to offer you the best possible user experience.

Advanced settings

You can customize your cookie preferences here. Enable or disable the following categories and save your selection.